Památky UNESCO

Turecko několik míst světového dědictví UNESCO, které jsou uznávány pro svůj kulturní, historický nebo přírodní význam. Zde je seznam památek světového dědictví UNESCO v Turecku:

Afrodisias
Tato lokalita zahrnuje starověké město Aphrodisias, známé pro Afroditin chrám ze 3. století před naším letopočtem, a nedaleké starověké mramorové lomy, které městu přinesly bohatství.

Archeologické naleziště Ani
Ani bylo středověké město poblíž turecko-arménských hranic, kdysi hlavní město Bagratid Arménie. Svého zlatého věku dosáhlo v 10. a 11. století, než upadlo v důsledku invazí a zemětřesení.

Archeologické naleziště Trója
Trója, jejíž historie sahá přes čtyři tisíciletí, je známá svým spojením s Homérovou Iliadou a Vergiliovou Eneidou. Znovu jej objevil na konci 19. století Heinrich Schliemann.

Arslantepeská mohyla
Arslantepe bylo starověké město v rané době bronzové a je známé nálezy, které zahrnují nejstarší známé meče z té doby.

Bursa a Cumalıkızık: Zrození Osmanské říše
Bursa, první hlavní město Osmanské říše, představuje inovativní městské plánování. Nedaleká vesnice Cumalıkızık hrála roli v rozvoji říše.

Město Safranbolu
Safranbolu, významné obchodní centrum ze 13. století, je známé svou architekturou, která měla významný vliv na osmanský městský rozvoj.

Pevnost Diyarbakır a kulturní krajina Hevselských zahrad
Diyarbakır se může pochlubit bohatou historií se svými 5,8 km dlouhými městskými hradbami a zahradami Hevsel, které zásobovaly město potravinami a vodou.

Efez
Efez, starověké řecké město, bylo známé díky Artemidinu chrámu. Pod římskou kontrolou vzkvétala a zanechala po sobě monumentální stavby, jako je Celsova knihovna.

Gordion
Gordion byl hlavním městem starověké Frýgie, s nepřetržitou okupací od starší doby bronzové do 4. století n. l. a později ve 13. a 14. století n. l.

Göbekli Tepe
Göbekli Tepe, pocházející z období před hrnčířským neolitem, je starověké místo, o kterém se věří, že jej používali lovci a sběrači k rituálním účelům.

Národní park Göreme a skalní naleziště Kappadokie
Kappadokie, známá svými jedinečnými skalními útvary hoodoo, nabízí také obydlí vytesaná do skal, vesnice, kostely a post-ikonoklastické byzantské umění.

Velká mešita a nemocnice v Divriği
Komplex mešity a nemocnice v Divriği, postavený na počátku 13. století, je pozoruhodným příkladem islámské architektury s výraznými a kontrastními vzory.

Hattusha: hlavní město Chetitů
Hattusha byla formálním hlavním městem říše Chetitů a může se pochlubit dobře zachovalými městskými bránami, chrámy, paláci a nedalekou skalní svatyní Yazılıkaya.

Hierapolis-Pamukkale
Pamukkale je známé svou pozoruhodnou krajinou zkamenělých vodopádů a teras. Nedaleká Hierapolis nabízí řecko-římské stavby a raně křesťanskou architekturu.

Historické oblasti Istanbulu
Istanbul, císařské hlavní město Byzantské a Osmanské říše, se může pochlubit architektonickými skvosty, jako je Hagia Sophia, palác Topkapı a mešita Süleymaniye.

Nemrut Dağ
Nemrut Dağ je známý pro chrámovou hrobku postavenou králem Antiochem I. s kolosálními sochami a stélami z helénistického období.

Neolitické naleziště Çatalhöyük
Çatalhöyük, obývaný přibližně mezi lety 7400 př. n. l. a 5200 př. n. l., je dobře zachovalé neolitické sídliště s rovnostářským městským uspořádáním, nástěnnými malbami a reliéfy.

Pergamon a jeho mnohovrstevná kulturní krajina
Pergamon, založený ve 3. století před naším letopočtem, byl významným starověkým městem. To se stalo známým jako hlavní terapeutické centrum poté, co bylo odkázáno Římanům.

Mešita Selimiye a její sociální komplex
Komplex mešity Selimiye, postavený v 16. století, je považován za mistrovské dílo architekta Mimara Sinana a představuje vrchol osmanské architektury.

Dřevěné sloupové mešity středověké Anatolie
Tato stránka zahrnuje pět dřevěných hypostylových mešit pocházejících z konce 13. a poloviny 14. století v Anatolii.

Xanthos-Letoon
Tato lokalita zahrnuje dvě sousední osady – Xanthos, centrum lýkijské civilizace, a Letoon, důležité náboženské centrum v Lykii, s historickým významem při rozluštění lýkijského jazyka.

Tato místa světového dědictví UNESCO v Turecku nabízejí pohled do bohaté historie, kultury a architektonického dědictví země.